Brytyjczycy przerzucają się na cyfrowe bilety kolejowe
Brytyjczycy przerzucają się na cyfrowe bilety kolejowe

Brytyjczycy przerzucają się na cyfrowe bilety kolejowe

Do końca przyszłego roku w Anglii i Walii pasażerowie będą mogli zrezygnować z papierowych biletów kolejowych. Takie są założenia rządu, który na początku października przedstawił projekt upowszechnienia tzw. inteligentnych biletów. Wdrożenie będzie kosztować Brytyjczyków ok. 80 mln funtów.

„Pasażerowie chcą inteligentnych biletów i rząd im je dostarczy. Ta niemała inwestycja ma spowodować, że wszyscy udający się w podróż na dowolnej trasie będą mogli posługiwać się biletami zakodowanymi w aplikacjach telefonicznych, kodach kreskowych oraz na inteligentnych kartach”, zapowiedział Chris Grayling, brytyjski sekretarz transportu.

Papierowe bilety pozostaną w obiegu, ale chodzi o to, aby w każdej sytuacji pasażerowie mieli wybór i możliwość skorzystania z biletu elektronicznego.Kluczowym elementem programu będzie rozwinięcie systemu sprzedaży biletów poprzez aplikacje mobilne, tak aby można je było kupić u każdego z operatorów kolejowych (jest ich kilkunastu). Na początku przyszłego roku ma być wprowadzona inteligentna karta przejazdowa, którą w postaci aplikacji będzie można zainstalować na telefonie. Już teraz bilety na smartfony ściąga się w postaci kodów kreskowych. W użyciu mają być obie metody.

– W Polsce podobna rewolucja zaczęła się w 2011 roku, kiedy Koleje Mazowieckie jako pierwsze umożliwiły zakup biletu kolejowego za pomocą aplikacji na smartfony. Dziś każdy przewoźnik kolejowy w Polsce umożliwia zakup biletu przez smartfona. Chociaż nadal zdecydowana większość biletów sprzedaje się w kasie, to aplikacja jest najszybciej rozwijającym się sposobem zakupu biletu. – mówi Tomasz Krajewski, Prezes SkyCash Poland.

Co istotne, cyfrową transformację, do której kolejarzy nakłania rząd, na wyspach popierają nie tylko zwolennicy nowych technologii, ale także ekolodzy. Z ich punktu widzenia to odejście od drukowania nikomu nie potrzebnych papierowych kwitków, których żywotność jest niewiele dłuższa, niż czas podróży. A rocznie na brytyjskiej kolei odbywa się 1,7 mld przejazdów.
Powiązane artykuły
Trzykrotny wzrost stawek parkingowych w Śródmieściu uzależniony będzie od płac

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nowy mechanizm ustalania taryf za parkowanie oraz mandatów za brak tych opłaty. Potwierdzi się jednak zapowiedź, że maksymalna stawka za godzinę postoju w śródmieściu wzrośnie z 3 do 9 zł, a kara za brak biletu parkingowego z 50 do 200 zł.
Tańszy transport poza godzinami szczytu

Elektroniczne bilety na autobus czy tramwaj, kupowane w aplikacji mają więcej zalet, niż widać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim to wygoda, szczególnie gdy goni nas czas: trzy kliknięcia na telefonie, których można dokonać już w tramwaju, zamiast szukać budki lub automatu. Cyfryzacja ma jednak w sobie też potencjał inteligentnych rozwiązań i tak jest właśnie w tym przypadku: elektroniczne bilety można wykorzystywać np. do prowadzenia aktywnej polityki cenowej. Tak jak to robią w Singapurze czy San Francisco, gdzie miasta eksperymentują z różnymi taryfami zależnymi od pory dnia.
Dworce kolejowe bez kas: coraz więcej biletów sprzedawanych w Internecie

Kiedy w maju ruszył remont poznańskiego Dworca Zachodniego, największe emocje wśród pasażerów wzbudziła sprawa zamknięcia kas biletowych. Wszystko przez  tymczasowy kontener z kasami, który stanął przed zamkniętym dworcem. „To tak kuriozalne, że aż piękne. Zamykamy jeden dworzec po to, żeby przed nim postawić kontener z kasami”, w rozmowie z Gazetą Wyborczą ironizował Arkadiusz Borkowski, prezes stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, które walczy o uruchomienie kas w starym budynku. Nie jest to wcale pewne, bo trend jest dokładnie odwrotny: z dworców znikają kasy , a coraz więcej biletów sprzedawanych jest za pośrednictwem nowoczesnych kanałów sprzedaży: w automatach albo przez mobilne aplikacje IC Mobile Navigator albo Skycash.
Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.