Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Kreatywny mówi: Tomasz Krajewski, SkyCash

Przygotowując się do 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief, kontynuujemy cykl materiałów, w których pytamy laureatów wszystkich poprzednich edycji naszego rankingu m.in. o to, jakie znaczenie miało dla nich wyróżnienie magazynu Business in Brief oraz co sądzą o trendach marketingowych i rynku startupów w Polsce.

Na pytania odpowiedział laureata rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief Tomasz Krajewski, prezes zarządu SkyCash.

Jakie znaczenie miało dla Ciebie wyróżnienie w rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie magazynu Business in Brief?
Druga pozycja w rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie jest potwierdzeniem, że ciężka praca po kilkanaście godzin dziennie z ludźmi, którzy kochają to, co robią musi przynosić efekty. Cieszę się, że branżowi specjaliści dostrzegli potencjał drzemiący w SkyCash i to, jak bardzo system wpisuje się w potrzeby użytkowników smartfonów. Popularność tego typu rozwiązań stale rośnie, choć jeszcze niedawno nie było to wcale takie oczywiste. W momencie rynkowego debiutu cieszyliśmy się z każdej pojedynczej transakcji, natomiast obecnie odnotowujemy ich już ponad milion miesięcznie.
Który trend, Twoim zdaniem będzie decydował o kształcie biznesu i komunikacji marketingowej w przyszłości?
Tegorocznej edycji Mobile World Congress przyświecało hasło “Mobile is everything”. To stwierdzenie, z którym ciężko dyskutować, widząc jak bardzo urządzenia przenośne zmieniły naszą codzienność Nadążenie za tą rewolucją jest i będzie ogromnym wyzwaniem dla niemal każdej dziedziny biznesu. Z ciekawością obserwuję szybki rozwój Internetu Rzeczy (weareables) oraz postępującą integrację pomiędzy urządzeniami mobilnymi i wszelkiego rodzaju sprzętem podłączonym do sieci. Inteligentne gadżety działają na wyobraźnię, ale mają też ogromny potencjał biznesowy. Zapewne wkrótce zmienią nie do poznania kolejne dziedziny naszego życia i gospodarki, w tym w szczególności komunikację marketingową, która błyskawicznie sięga po innowacje.
Jaka aplikacja mobilna jest dla Ciebie niezbędna w prowadzeniu biznesu?
Aplikacją, bez której trudno byłoby mi normalnie funkcjonować jest – oczywiście poza SkyCash –  Google Keep. Łączy najlepsze funkcje Evernote i OneNote z maksymalnie uproszczonym interfejsem oraz natywną integracją z Androidem. Do Keep wrzucam praktycznie wszystko, co wymaga zanotowania i zapamiętania, jak pomysły, inspiracje czy listy rzeczy do zrobienia. Aplikacja świetnie synchronizuje się z innymi urządzeniami i jest dobrze wkomponowana w cały ekosystem usług Google’a. Pozwala mi lepiej panować nad czasem zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym.
Jak opiszesz współczesny rynek startupów w Polsce? W którą stronę zmierza to środowisko?
Polska scena startupowa rośnie w siłę. Wprawdzie ilościowo cały czas daleko nam do Niemiec czy Izraela, ale jakościowo wypadamy dobrze. Na naszym rynku powstają rozwiązania o globalnym potencjale, spośród których coraz więcej potwierdzonych jest patentami. Wierzę w polską innowacyjność, którą widać w wielu obszarach. Czas na lepsze jakościowo regulacje prawne, ponieważ w dalszym ciągu jest na tym polu sporo do zrobienia. Start-upy skupiają bardzo kreatywnych przedsiębiorców. Warto ułatwiać tej grupie dostęp do finansowania i tworzyć warunki pozwalające na zwiększenie tempa rozwoju, w tym w zakresie ekspansji na rynkach zagranicznych. Nowe technologie nieustannie redefiniują sposób prowadzenia biznesu w niemal każdej branży, przez co rynek jest otwarty na innowacje. Polskie start-upy coraz częściej odchodzą od rozwiązań typowo konsumenckich i jestem przekonany, że ten trend zostanie utrzymany. Większość nowych rozwiązań, które zobaczymy w przyszłości będzie powstawała z myślą o rynku B2B lub modelu mieszanym, konsumencko-biznesowym.


Related Stories
Brytyjczycy przerzucają się na cyfrowe bilety kolejowe

Do końca przyszłego roku w Anglii i Walii pasażerowie będą mogli zrezygnować z papierowych biletów kolejowych. Takie są założenia rządu, który na początku października przedstawił projekt upowszechnienia tzw. inteligentnych biletów. Wdrożenie będzie kosztować Brytyjczyków ok. 80 mln funtów.
Trzykrotny wzrost stawek parkingowych w Śródmieściu uzależniony będzie od płac

Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nowy mechanizm ustalania taryf za parkowanie oraz mandatów za brak tych opłaty. Potwierdzi się jednak zapowiedź, że maksymalna stawka za godzinę postoju w śródmieściu wzrośnie z 3 do 9 zł, a kara za brak biletu parkingowego z 50 do 200 zł.
Tańszy transport poza godzinami szczytu

Elektroniczne bilety na autobus czy tramwaj, kupowane w aplikacji mają więcej zalet, niż widać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim to wygoda, szczególnie gdy goni nas czas: trzy kliknięcia na telefonie, których można dokonać już w tramwaju, zamiast szukać budki lub automatu. Cyfryzacja ma jednak w sobie też potencjał inteligentnych rozwiązań i tak jest właśnie w tym przypadku: elektroniczne bilety można wykorzystywać np. do prowadzenia aktywnej polityki cenowej. Tak jak to robią w Singapurze czy San Francisco, gdzie miasta eksperymentują z różnymi taryfami zależnymi od pory dnia.
Dworce kolejowe bez kas: coraz więcej biletów sprzedawanych w Internecie

Kiedy w maju ruszył remont poznańskiego Dworca Zachodniego, największe emocje wśród pasażerów wzbudziła sprawa zamknięcia kas biletowych. Wszystko przez  tymczasowy kontener z kasami, który stanął przed zamkniętym dworcem. „To tak kuriozalne, że aż piękne. Zamykamy jeden dworzec po to, żeby przed nim postawić kontener z kasami”, w rozmowie z Gazetą Wyborczą ironizował Arkadiusz Borkowski, prezes stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, które walczy o uruchomienie kas w starym budynku. Nie jest to wcale pewne, bo trend jest dokładnie odwrotny: z dworców znikają kasy , a coraz więcej biletów sprzedawanych jest za pośrednictwem nowoczesnych kanałów sprzedaży: w automatach albo przez mobilne aplikacje IC Mobile Navigator albo Skycash.
Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.